Chief Master Sergeant CHIEF MASTER SGT. MICHAEL S. SENIGO

Chief Master Sgt. Michael S. Senigo is the 301st Fighter Wing Command Chief Master Sergeant, U.S. Naval Air Station Joint Reserve Base Fort Worth, Texas. Chief Senigo advises the commander on all matters relating to readiness, training, professional development, force utilization, operations tempo, health, morale, welfare and leadership of the 1,800 enlisted members of the wing. He performs as the functional manager to the first sergeants within the wing and serves as the commander’s representative on councils, boards, and selected events within the military and civilian communities.

Chief Senigo enlisted in July 1999 as a Security Forces Airman and later graduated from the Security Forces Academy that December. He served ten years on Active Duty before transferring into the Air Force Reserve. His background consists of numerous assignments such as the standing-up of squadrons, holding various positions as instructor, evaluator, Air Reserve Technician and deputy commandant. He has also served at both joint and coalition assignments at multiple locations to include Air Force bases, joint bases, naval air stations and the Pentagon.

Throughout his career, Chief Senigo has deployed eight times in support of Operations SOUTHERN WATCH, IRAQI FREEDOM, and ENDURING FREEDOM. He played a vital role in Joint Task Force Katrina, where he and his crew were credited with 119 lives saved in nine days. Additionally, he conducted several civil search and rescue operations in Iceland, Arizona and combat search and rescue operations in Iraq and Djibouti. Prior to his current position, Chief Senigo served as the Career Enlisted Aviator MAJCOM Functional Manager for Air Force Reserve Command, Robins AFB, Ga. 

EDUCATION
2003 Airman Leadership School, Moody Air Force Base, Ga.
2007 Noncommissioned Officer Professional Enhancement Seminar, Davis-Monthan AFB, Ariz.
2009 Associate of Applied Science degree in Aviation Operations, Community College of the Air Force
2009 Associate of Applied Science degree in Criminal Justice, CCAF
2010 Noncommissioned Officer Academy, by correspondence 
2011 AFRC Noncommissioned Officer Leadership Development Course, Lackland AFB, Texas
2011 Noncommissioned Officer Academy, McGhee Tyson ANGB, Tn.
2011 Bachelor of Arts degree in Recreation Management, Prescott College, Prescott, Ariz.
2011 Associate of Applied Science degree in Instructor of Technology and Military Science, CCAF
2013 Senior Noncommissioned Officer Academy, by correspondence
2013 Senior Enlisted Joint Professional Military Education, by correspondence
2016 AF Senior Noncommissioned Officer Academy, Maxwell AFB-Gunter Annex, Ala. (DG)
2017 AFRC Chief Orientation Course, Robins AFB, Ga.
2017 Master of Arts in Executive Leadership, Liberty University, Lynchburg, Va.
2018 Chief Leadership Course, Maxwell AFB-Gunter Annex, Ala.
2019 Senior Enlisted Joint Professional Military Education II, by correspondence

ASSIGNMENTS                                                                                                                                                                                                                                            1. July 1999–September 1999, Student, Basic Military Training, Lackland Air Force Base, Texas
2. September 1999–December 1999, Student, Technical Training School, Lackland AFB, Texas
3. December 1999–June 2001, Security Forces Member, 355th Security Forces Squadron, Davis-Monthan AFB, Ariz. (May 2000–August 2000, Physical Security Enhancement Team, 438th Expeditionary Security Forces Squadron, Prince Sultan Air Base, Saudi Arabia)
4. June 2001–September 2004, Fire Team Leader, 824 SFS, Moody AFB, Ga. (November 2001–March 2002, Fire Team Member, 438 ESFS, Jacobabad Air Base, Pakistan), (June 2002–September 2002, Fire Team Leader, 455 ESFS, Bagram Air Base, Afghanistan) (November 2002–May 2003, Fire Team Leader, 87 ESFS, Camp Lemonier, Djibouti) (September 2003–December 2003, Fire Team Leader, 332 ESFS, Tallil Air Base, Iraq)
5. September 2004–December 2005, Aerial Gunner, 41st Rescue Squadron, Moody AFB, Ga.
6. December 2005–June 2006, Aerial Gunner, 56 RQS, Naval Air Station Keflavik, Iceland
7. June 2006–May 2008, Instructor Aerial Gunner, 55 RQS, Davis-Monthan AFB, Ariz. (January 2007–June 2007, Instructor Aerial Gunner, 64th Expeditionary Rescue Squadron, Balad Air Base, Iraq)
8. May 2008–July 2009, Weapons and Tactics NCO, 563rd Operations Support Squadron, Davis-Monthan AFB, Ariz. (May 2008–September 2008, Instructor Aerial Gunner, 55 ERQS, Balad Air Base, Iraq)
9. July 2009–December 2010, Evaluator Aerial Gunner, 305 RQS, Davis-Monthan AFB, Ariz.
10. December 2010–June 2013, Basic Aerial Gunner Instructor, Basic Special Missions Aviation Instructor, Instructor Supervisor, 733rd Training Squadron with duties in 344 TRS, JBSA-Lackland, Texas
11. July 2013–September 2015, Special Missions Aviation Superintendent, 943rd Rescue Group, Davis-Monthan AFB, Ariz. (September 2014–February 2015, Operations Superintendent, 303 ERQS, Camp Lemonier, Djibouti)
12. September 2015 – August 2017, Assistant Career Field Manager, Flight Engineer and Special Missions Aviation Air Force Specialty Manager, HAF/A3XI, Pentagon, Washington, D.C.
13. August 2017–March 2019, Deputy Commandant, Career Enlisted Aviator Center of Excellence, 733rd Training Squadron with duties in 344 TRS, JBSA-Lackland, Texas
14. March 2019–August 2020, Career Enlisted Aviator MAJCOM Functional Manager, AFRC/A3RB, Robins AFB, Ga.
15. August 2020–Present, Command Chief, 301st Fighter Wing, U.S. Naval Air Station Joint Reserve Base Fort Worth, Texas

FLIGHT INFORMATION
Rating: aircraft loadmaster, instructor flight engineer/evaluator aerial gunner Flight hours: more than 1,600 
Aircraft flown: C-146A Wolfhound and HH-60G Pavehawk

MAJOR AWARDS AND DECORATIONS
Meritorious Service Medal with three oak leaf clusters
Air Medal with two oak leaf clusters 
Air Force Commendation Medal with two oak leaf clusters
Air Force Achievement Medal with five oak leaf clusters

OTHER ACHIEVEMENTS
2002 824th Security Forces Squadron Airman of the Year
2005 Distinguished Graduate, HH-60G Initial Qualification Training
2007 Jolly Green Rescue Association Rescue Mission of the Year
2012 433rd Airlift Wing NCO of the Year
2012 AFRC Career Enlisted Aviator NCO of the Year
2012 Certified Instructor Certificate, Level 1, Community College of the Air Force 2016 Distinguished Graduate, AF Senior Noncommissioned Officer Academy

EFFECTIVE DATES OF PROMOTION
Airman Basic July 28, 1999 
Airman First Class Sept. 10, 1999 
Senior Airman Jan. 10, 2002 
Staff Sergeant Aug. 1, 2003 
Technical Sergeant Nov. 1, 2009
Master Sergeant Sept. 1, 2013
Senior Master Sergeant Sept. 1, 2015
Chief Master Sergeant Sept. 1, 2017
(Current as of September 2020)